V loňském roce jsme upozorňovali na zákon o hazardních hrách (1), který poskytovatelům internetu ukládá povinnost blokovat web, jehož URL se objeví na blacklistu MiFin.

Nový vývoj

Ústavní soud zamítl návrh skupiny 21 senátorů Parlamentu ČR na zrušení § 82, § 84 a § 123 zákona o hazardních hrách. (12) Soud dovodil, že hazardních her na internetu se mohou snadno účastnit i děti nebo patologičtí hráči, hry probíhají rychleji a jde v nich o vyšší částky. Nelegální hazardní hry na internetu často unikají jakémukoliv zdanění. Provozovatelům nelegálních her nemůže svědčit ochrana ústavně chráněnými hodnotami, neboť jde o nezákonnou činnost, která ohrožuje řadu důležitých zájmů společnosti, navíc je často provázána se závažnými kriminálními aktivitami.

Kritika

Shrňme podstatné znaky kritiky v této kauze.

možnost zneužití
Ze zákona vyplývá, že o blokování webu nebude rozhodovat soud, ale Ministerstvo financí. Pokud by bylo blokování použito například pro potlačení kritického názoru na webu, občané se o takové blokaci vůbec nedozvědí. Zákon nezavádí žádné bezpečnostní mechanismy proti možnému zneužití této pravomoci.

neúčinnost a zbytečnost
MFF UK konstatuje, že "všechny myslitelné způsoby blokování přístupu budou poměrně nákladné a do značné míry neúčinné". (4) Zákon navíc počítá i s blokací plateb, která sama o sobě představuje účinnou prevenci.

rozpor se strategií Vlády
Zákon je také v rozporu s oficiální strategií Vlády ČR Digitální Česko v. 2.0 — Cesta k digitální ekonomice (3, pro podrobnosti viz 4).

možné vedlejší účinky
Většina technických způsobů blokování má další nepříjemné důsledky, počínaje dopadem na nesouvisející a zcela legální služby a konče různými stupni zásahu do soukromí uživatelů.

protestující firmy i úřady
Proti blacklistu vystupuje Sdružení CZ.NIC (2), Český telekomunikační úřad, Seznam.cz, Živě (9) a dalších cca 250 organizací (2).

Registrovaní uživatelé najdou další podrobnosti v článku Seznam nepovolených internetových her. (Odkaz na stránku Registrace).

Zdroje
(1) Zákon 186/2016 Sb. o hazardních hrách, HLAVA II
(2) https://www.prichazicenzor.cz/
(3) http://www.vlada.cz/assets/media-centrum/aktualne/Digitalni-Cesko-v--2-0_120320.pdf
(4) http://www.matfyz.cz/clanky/662-k-hrozbe-cenzury-ceskeho-internetu
(8) https://www.novinky.cz/internet-a-pc/382861-blokovat-weby-je-nesmysl-staci-platby-sdruzeni-dal-bojuje-proti-navrhu-ministerstvu-financi.html
(9) http://www.zive.cz/bleskovky/poslanci-nerozumi-internetu-prave-schvalili-jeho-cenzuru-ktera-stejne-nebude-fungovat/sc-4-a-182057/default.aspx
(10) http://www.mfcr.cz/cs/soukromy-sektor/loterie-a-sazkove-hry
(11) CZ.NIC in ePravo http://www.epravo.cz/top/clanky/pravni-nejistota-poskytovatelu-pripojeni-k-internetu-ve-vztahu-k-zakonu-o-hazardnich-hrach-102074.html
(12) http://www.usoud.cz/aktualne/blokovani-nelegalniho-hazardu-na-internetu-neni-protiustavni/